Üye olmadan izlenebilecek Netflix belgeseli: 13th

0
202

Netflix’in 13. Madde (13th) adlı belgeseli, 2016’nın en önemli yapımlarından birisiydi. Ava DuVernay tarafından çekilen belgesel, ABD’de kölelik ve hapishane sistemi arasındaki tarihi ve sosyal ilişkileri derin bir şekilde inceliyor. Oscar’a aday olarak gösterilen film ödülü alırsa da bu durum kimse için sürpriz olmayacaktır.

Belgeselin işlediği konu ve verdiği mesaj öyle önemli ki Netflix bu yapıtı herkesin görmesini istiyor. Bu sebeple 13. Madde, halka açık gösterime sunuluyor. Yani belgeseli izlemek için Netflix abonesi olmanıza gerek yok. Sadece belgeseli bir grupla birlikte, eğitim amaçlı olarak izlemeniz gerekiyor.

Amaç yeni nesilleri bilinçlendirmek

Netflix’in orijinal belgesellerden sorumlu başkan yardımcısı Lisa Nishimura konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Her yaştan izleyicinin ’13. Madde’ hakkında sunduğu görüşler bizi oldukça etkiledi. Ülkenin dört bir yanından farklı topluluklar, özellikle bu ayrıştırıcı dönemde, geçmişte yaşananların yükünü üzerinde hissediyor. Bazı insanlar bu korkunun üzerinden para kazanmaya çalıştıkça, özellikle geçmişten gelen karmaşık sistemi anlayıp aynı zamanda bunu değiştirmeye kendilerini adayan yeni nesiller için daha da heyecanlı hale geliyoruz. DuVernay gibi onlar da geçmişimizle yüzleşmeden geleceğimizi düzeltemeyeceğimizi biliyorlar.”

Bu tarz halka açık gösterimler Netflix için yeni bir durum değil. ‘Topluluk gösterimi programı’ Extremis, Beyaz Kasklılar, Winter on Fire ve Cehenneme Doğru gibi eserleri de içeriyor.